Havarijní pojištění vs. povinné ručení

S pořízením vozidla je spojena celá řada povinností. Jednou z nich je sjednání povinného ručení, bez kterého vozidlo nesmí vyjet na veřejnou pozemní komunikaci. Ale pojišťovny nabízí pro motorová vozidla nejen povinné ručení, které je zákonem povinné, ale také havarijní pojištění, které už zákon nepřikazuje. V dnešním článku se na tyto dva typy pojištění podíváme podrobněji.

Co je povinné ručení?

Spoustě řidičů se pojem „povinné ručení“ ani nelíbí, protože toto slovní spojení je spojeno s placením nemalé částky. Povinné ručení musí mít sjednané každé motorové vozidlo, které je provozováno na tuzemských veřejných pozemních komunikacích. Povinné znamená, že si pojištění musí uzavřít každý majitel motorkového vozidla, které je registrované v České republice, a ručení znamená, že pojistka je náhrada škody, kterou způsobíte na cestách jiným účastníkům.

Dnes musí mít povinné ručení sjednané každé vozidlo – Škoda Octavia a další osobní vozidla, nákladní automobily a dokonce i autobusy a podobně. Avšak jsou vozidla, která jsou od povinného ručení osvobozena, například vozidla rychlé záchranné služby.

Povinné ručení kryje škody, které jsou způsobené na majetku a zdraví osob ostatních účastníků dopravní nehody. Krytí škod se nevztahuje na vaše vozidlo, k tomu byste museli mít sjednané havarijní pojištění.

Co je havarijní pojištění?

Dalším typem pojištění je havarijní pojištění, které slouží k ochraně vašeho vozidla před škodami, jež jsou způsobené živly či v důsledku havárie, odcizení a vandalismu. Havarijní pojištění není zákonem povinné, ale uzavírají si ho majitelé zejména nových vozidel. Dokonce i autobazar AAA Auto vám nabídne výhodné havarijní pojištění, protože má s některými pojišťovnami partnerský vztah.

Ale pozor, pojišťovny si dávají pozor také na to, v jakém stavu je vaše motorové vozidlo. Dokonce se zaměřují i na levné pneu, respektive jaký je jejich stav v případě dopravní nehody, a další prvky vozidla.

Sdílet článek