Připravte své auto na zimu

Zimní pneumatiky 205 55 R16

Do ulic zavál podzim. Slunečné a teplé dny jsou pryč a brzy se můžeme těšit na plískanice, mokro a sníh. Zima se kvapem blíží a nyní je ta nejvhodnější chvíle k zamyšlení se nad stavem našich zimních pneumatik. Pokud již mají odslouženo, je načase vybrat nové.

V následujících doporučeních se zaměříme na 16palcové zimní pneumatiky 205 55 R16, které jsou druhým nejpoužívanějším trojrozměrem v ČR. Zároveň jsou tyto větší pneumatiky na automobilech atraktivním, dobře vypadajícím doplňkem. Tento rozměr se hodí pro celou řadu aut, jmenujme například Audi A3 a A4, Volkswagen Golf, Citroën C4, Renault Mégane, Ford Focus i Mondeo, Hyundai i30, Mercedes třídy C, BMW řady 1 a také pro našim silnicím vévodící Octavie a Superby.

Bezpečnost na prvním místě

Zimní pneumatiky 205 55 R16

Zimní pneumatiky 205 55 R16

Mnoho z nás se při výběru pneumatik orientuje podle ceny. Toto základní kriterium je však nedostatečné. Zimní pneumatiky mají významný vliv na naši bezpečnost. V zimě jsou vozovky zledovatělé, mokré, neudržované a spolehnout se při jejich projíždění na nekvalitní pneumatiky je nezodpovědné. V prvé řadě si tedy při výběru uvědomte, jaké terény zdoláváte nejčastěji. Je velký rozdíl, popojíždíte-li pouze po městě, nebo Vánoce trávíte na horách. Kvalitní zimní pneumatiky fungují dobře nejen na sněhu a ledu, ale také na suché silnici, jelikož se lépe přizpůsobí nízké teplotě. Francouzký výrobce Michelin vyvinul zimní pneumatiky právě pro ty, pro něž je prioritou ovladatelnost na mokré i suché vozovce. Díky speciálnímu dezénu, který účinně odvádí vodu a brání nebezpečnému aquaplaningu, mají pneumatiky Michelin ALPIN 5 205/55 R16 výbornou přilnavost a neuhnou na sněhu či mokrém povrchu ani o milimetr.

Základní pravidla pro zimní pneumatiky

V prvé řadě je nutné myslet na to, že pneumatiky používáme maximálně 4 sezóny, jelikož poté znatelně ztrácejí své jízdní vlastnosti. Zimní pneumatiky by měly být na všech 4 kolech, s hloubkou dezénu minimálně 4 mm. Pneumatiky na auto nazouváme na začátku listopadu a ponecháváme zpravidla do konce března. Avšak rozhodující je teplota, která nesmí být pro přezutí na letní pneumatiky nižší než +7 °C. Pokud sázíte na celoroční pneumatiky, je častým jevem, že při nízkých teplotách ztrácí své jízdní vlastnosti kvůli ztuhlosti.

Na kvalitu mokrého a zasněženého povrchu se specializuje finský výrobce pneumatik Nokian, který je testuje daleko v laponském městě Ivalo. Pneumatiky Nokian WR D4 se proto pyšní výbornými vlastnostmi pro zvládání mokré a zasněžené vozovky. Stejně tak naleznete prémiové zimní 16palcové pneumatiky s vyspělou technologií přilnavosti v nabídce výrobce Bridgestone, konkrétně v řadě Bridgestone Blizzak LM. Preferujete-li domácího koně, zimní pneumatiky nabízí i společnost Barum. V modelu Barum Polaris 3 se ideálně snoubí cena a kvalita.

 

Sdílet článek