Vyplatí se chiptuning motoru?

ChiptuningPřestože jsou názory odborníků na chiptuning vesměs negativní, tak je tento způsob zvyšování výkonu v Česku velmi populární. V souvislosti s touto problematikou se na Autowebu objevil klasický dotaz. Čtěte.

Dotaz (čtenář Jirka): Chci se zeptat, jestli má smysl nechávat očipovat motor Škody Roomster 1.4. Mám na mysli, jestli to bude opravdu znát – ať už spotřeba, nebo výkon.

Odpověď (Jirka Červenka, redaktor Autowebu): Chiptuning sází na stejné lidské slabosti jako takové ty (ilegální) hry typu letadlo – představa, že lze získat něco z ničeho, je příliš lákavá, než aby se jí člověk aspoň v koutku duše pořád nezabýval.

Firmy, které chiptuning provádějí, budou pochopitelně tvrdit něco jiného, ale obejděte si pár autoservisů a poptejte se. Osobně znám jen několik lidí, kteří si nechali chiptuning udělat. Mají různá auta, od Fabie 1.2 HTP po BMW 320d, ale všechny je spojují dvě věci: a) předčasně se jim vysypal motor b) všichni do jednoho tvrdí, že „chiptuningem to nebylo“.

Nebo se na to zkuste podívat z druhé strany: kdyby byl motor opravdu zkonstruován tak, aby mohl dlouhodobě a spolehlivě v různých klimatických podmínkách a s různě kvalitními palivy podávat vyšší výkon, proč by mu ho výrobce nedopřál?

Nehledě na to, že chiptuning jsou vyhozené peníze. Bude s vaším autem větší legrace, když vyvine o osm koní víc? Dojedete někam dřív? Pokud nehodláte pořádat závody ve zrychlení s nenačipovanými Roomstery 1.4, nevidím smysl takové úpravy.

Originál je zde.

Sdílet článek