Pneu na dodávku – letní nebo celoroční?

pneu

Na našich českých silnicích jezdí poměrně dost dodávkových vozů. Majitelé těchto automobilů řeší stejně tak, jako majitelé osobních vozů, výměnu a nákup pneumatik. I vy používáte dodávku a potřebujete nakoupit nové pneumatiky? Rozhodujete se, zda pořídit letní a zimní verzi nebo zvolit celoroční pneu a neřešit tak povinnost výměny pneumatik?

Nároky na dodávkové pneu

Rozhodujícím kritériem při výběru dodávkových pneumatik obvykle bývá finanční stránka a kvalita pneu, neboť ty musí být schopny správně fungovat v mnohem náročnějších podmínkách. Dodávky a užitkové vozy jsou určeny k tomu, aby vydržely určitou zátěž. Pneumatiky zdolávají ročně tisíce i více kilometrů v nejrůznějším terénu a jsou zatěžovány zejména vlivem těžkého nákladu, horším stavem vozovek v městě i mimo něj, nájezdům na vyvýšené překážky, obrubníky či koleje a také častým parkováním u obrubníků.

Letní nebo celoroční?

V současné chvíli, pokud chcete nakoupit nové obutí na váš vůz, můžete vybírat letní nebo celoroční dodávkové pneu. Letní pneumatiky mají lepší účinnost při brzdění na suchém povrchu, což bylo potvrzeno v mnoha srovnávacích testech. Pakliže srovnáme mokrý povrch, tehdy se celoroční přibližují těm letním. Pokud zhodnotíme, v čem jsou letní pneumatiky lepší oproti těm celoročním, musíme zmínit zejména ovladatelnost, valivý odpor, hlučnost a opotřebení. Nespornou výhodou celoročních pneumatik je zase možnost užívat pneumatiky po celý rok, takže vám stačí jen jedna sada.

Konečné zvážení, zda pořídit letní či celoroční sadu je na vás. Někteří dopravci dávají přednost prvním, další zase druhým. Abychom vám rozhodování alespoň trošku usnadnili, přinášíme vám vždy 2 tipy konkrétní značky od letních i celoročních pneu, jež se řadí mezi nejprodávanější.

Doporučení na letní dodávkové pneumatiky

Pakliže chcete znát favority mezi letními dodávkovými pneumatikami, jedná se o Barum Vanis 2 a Michelin Agilis +.

Barum Vanis 2

dodávkové pneu

pneumatiky Barum Vanis 2

Barum Vanis 2 se řadí k neprodávanějším dezénům ve své kategorii. Mezi hlavní přednosti patří velký kilometrový výkon, vyznačují se vysokou mírou bezpečnosti a nízkým rizikem vzniku aquplaningu. Potěší rovněž bezkonkurenční poměrem ceny a výkonu.

Michelin Agilis +

dodávkové pneu

pneumatiky Michelin Agilis +

K prémiovým letním pneumatikám pro užitkové vozy můžeme zařadit také MichelinAgilis +, konkrétně typ Michelin Agilis + GreenX, jež splňuje veškeré důležité a potřebné vlastnosti. Předností těchto pneumatik je opět vysoký kilometrový výkon a odolnost vůči aquplaningu. Tyto pneumatiky rovněž získaly výborné výsledky při brzdění i ovládání. Jsou tiché, úsporné a bočnice má vysokou odolnost.

Doporučení na celoroční dodávkové pneumatiky

I pro ty z vás, co by raději sáhli po pneumatikách celoročních, máme 2 favority – Matador MPS 125 Variant a Continental Vanco FourSeason.

Matador MPS 125 Variant

dodávkové pneu

pneumatiky Matador MPS 125 Variant

První zmíněný model lze zařadit v ekonomické třídě mezi nejoblíbenější celoroční pneu pro užitkové vozy. Z výhod těchto pneumatik zmíníme dobře vyvážené vlastnosti pro letní i zimní provoz. Dobře se ovládají a mají vynikající záběrové schopnosti na sněhu. Taktéž jsou odolné a vydrží vysoký kilometrový výkon. Poměr ceny a kvality je v tomto případě velmi dobrý.

Continental Vanco FourSeason

pneumatiky Continental Vancofourseason

pneumatiky Continental Vanco FourSeason

Pneumatiky Continental Vanco FourSeason jsou jedny z nejkvalitnějších dezénů. Jedná se o prémiové celoroční pneumatiky pro dodávky a jsou ceněny pro oblíbený prémiový dezén, bezpečnou jízda na sněhu, ať už na čerstvém, tak rozbředlém. Adheze na morku je také dobrá a výborně odolávají proti aquaplaningu. Bočnice jsou speciálně zesílené a jízdní komfort a bezpečnost těchto pneumatik je na vysoké úrovni.

Výše zmíněné modely a řadu dalších pneumatik seženete na www.e-pneumatiky.cz.

Sdílet článek